Cypel Helski- początek Polski

Ten swoisty początek Polski to miejsce na krańcu półwyspu, tam gdzie wody zatoki mieszają się z morzem. Cypel dzieli od stałego lądu odległość 33 km.

Dojść tam można piękną promenadą w postaci kładki oddanej do użytku w 2013r., która pozwala na podziwianie widoków a jednocześnie chroni wydmy przed zniszczeniem.

Na cyplu bez większego wysiłku można dostrzec zderzające się fale- tak walczą ze sobą prądy morskie z prądami Zatoki Gdańskiej. Z tego powodu, ten fragment wybrzeża jest bardzo niebezpieczny. Na cyplu występują wiry i prądy wsteczne. Wprowadzono tam całkowity zakaz kąpieli.

W 2019 r. na cyplu zakończyły się prace refulacyjne. Refulacja polega na poszerzaniu plaż. Urobek w postaci piachu wydobywa się z dna morza za pomocą pogłębiarek, a następnie transportuje na brzeg specjalnie ułożonymi rurociągami. Tam jest rozgarniany maszynami budowlanymi. W ich wyniku obszar plaży w tym rejonie znacznie się powiększył, linia brzegowa została przesunięta o kilkadziesiąt metrów w głąb zatoki, a co za tym idzie ewentualna kąpiel w tym miejscu stała się jeszcze bardziej niebezpieczna, niż do tej pory.

Dlatego apelujemy i przestrzegamy, aby w tym miejscu nie korzystać z kąpieli, gdyż już w bardzo niewielkiej odległości od brzegu występują bardzo silne prądy morskie oraz gwałtowny spadek dna. To bardzo niebezpieczne zjawiska, które nawet dla osób umiejących dobrze pływać, mogą powodować śmiertelne zagrożenie.

fot. helski.eu

Przeczytaj także

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

© 2021 Helski.eu - Theme by WPEnjoy · Powered by WordPress